Wing-Tsun.org
Wing Tsun Nedir?Wing Tsun'un TarihiEscrima Nedir?WT TeknikleriFotoğraf Galerisi WT Linkleri WT ile ilgili yazılar WT ile ilgili haberler Türkiye'deki WT okulları Kim Kimdir?
 

Wing-Tsun.org AnasayfaZiyaretyçi DefterimizSi-hing Zeki ORALMail adresimizWTWTwtwtwtwtwtwt

Escrima Nedir?
 • ESCRİMA, filipinlilere has bir silahlı mücadele sanatıdır.İlk anda karışık gelebilecek bu sanat,öğrenmeye başlanıldığında, basitliği uygulanabilirliği ve güçlü tesiri ile muhatabını büyüleyecektir ki,WT sistemi ile ilgilenenlerin ESCRİMA'ya olan ilgileri boşuna değildir.

  ESCRİMA,silahsız savunmaya ilgi duyanlar için de ideal bir "ikili sistem" dir.Filipinli ESCRİMA'cılar asırlarca ülkelerini işgal eden ve modern silahlarla donatılmış İspanyol tecavüzcülere,gündelik hayatta kullanageldikleri basit silah ve aletlerle karşı koymuş ve tecavüzcülere cehennemi yaşatmışlardır.

  Savunma sanatında tecrübesiz olanlar,öğrenmeye yeni başlayanlar dahi,ESCRİMA sanatını öğrendikleri taktirde,karşılaşabilecekleri potansiyel tehlikelerde,teknik,dikkat ve kuvvetlerini gerektiği yerde ustalıkla pratize edebilecek ve günlük hayatlarınde kendilerini daha bir emniyette hissedeceklerdir.

  ESCRİMA derslerinde her çeşit teknik ve taktik sopalarla öğretilir.Tehlikeli durumlarda antremanlarda öğretilen teknik ve tecrübeler, en basit eşyadan (kıvrılmış gazete,anahtarlık,şemsiye vs.)günlük hayatta daima yanımızda taşıdığımız alete kadar,en etkili bir şekilde pratize edilinebilir.

  .
  Rene Latosa  Escrima tekniği gösterirken Zeki ORAL ve Korkmaz YİĞİT Escrima Antremanında

  Son 10 yılda Almanya ve birçok Avrupa ülkesinde dövüş sporunda Escrima, Kali, Amis gibi isimler duyulmaya başlandı. USA,İngiltere ve Almanya'da Escrima yı öğreten okullar kuruldu. On yildan beri bu ülkelerdeki 150 Wing Tsun okulunda başvuracaklara Escrima tavsiye ediliyor, durmadan yeni okullar açılıyor ve gruplar oluşturuluyor.Savunma sanatında yeni bir akim sivrildi.
  Bunun için bu tür dövüşlerin hakkında daha fazla bilgi edinmek gerekmektedir. Sopa dövüşü, silahlı dövüş sanatı, Filipin dövüş sanatları çeşitleri, orijinal savunma gi­bi kavramlar çoğu insanların kulağına gelmektedir.Bu Escrima esasında nedir?


  Ilk aşamada çok eski bir savaş sanatı... Escrima, Filipin adalarında gizli sanat olarak yüzyıllarca devam etmiş ve İspanyollar karşısında başanyla uygulanmıştır. Escrima nın tekrar ortaya çıkmasında en büyük faktör Bruce Lee olmuştur. Enter The Dragon filminde bu savaş sanatını kamuoyunun gündemine yeniden getirmiştir.Son günlerde Rambo-3'ün basındaki kavga sahnelerinde de Escrima kııllanılmıştır.Silahlı Saldırılara Karşı çok etkili...Bu dövüş sanatı Avrupa'da az tanınıyor. Fakat Amerika'da Filipinler saye-sinde çok tanınmaktadır. Aynca Amerika'da polis teşkilatının eğitiminde de kullanılmaktadır. Escrima yı öğrenen kişi ilk olarak silahlı saldırılara karşı nasıl savaşacağını, atak geliştireceğini. herşeyden önce nasıl savunacağını öğrenir.Psikolojik eğitim... 

   Escrima da çok önemli olan kişinin savaşa, yani mücadeleye kendini ruhen hazırlamasıdır.Çünkü konu sadece teknik ve vücut kuvvetine bağlı değil, ayrıca dikkat, kontrollu saldirganlik ve olumlu hayat düzenidir.Escrima çalışanlar psikolojilerini eğitirler. Bu yüzden çekingen insanlar bile savaşmasını öğrenince açılırlar. Escrima bir seçenektir...Özel çalışma ve savaş silahı Escrima'da yoktur. Escrima'da sopa, kilic. bıçak, çift bicak, cirit ve uzun sopa kullanılır. Burada savaşın prensipleri söz konusudur. Söyle toparlayacak olursak: Escrima öğrendsi günlük hayatta eline geçen her aleti silah olarak kullanabilir ve düşmanma karşı oldukça etkilidir. Kendini ve kuvvetini kontrol etmesini bilir. Kısa bir antrenman süresinde öğrenci ilk olumlu izlenimleri fark eder. Böylece savaş ve günlük hayatta kendine giiveni artar.

  Bill Newman Escrima tekniği gösterirken

  Salih AVCI Escrima tekniği gösterirken

   

  Escrima'nın Tarihçesi

 

 
Wing-Tsun hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için Mail listemize üye olun.

Powered by groups.yahoo.com