EMİN BOZTEPE-
WingTsun' un Kabul Edilmesi İçin Dövüşüyor

Emin, çokça bilinen William Cheung ve Gracie ailesi ile olan mücadelelerinin artık tarih olduğunu söylüyor. Bugün o en sağlam ve en kuvvetli WingTsun organizasyonunu Amerika'da yaratmak için savaşıyor. Thomas Nilsson tarafından kaleme alınmıştır. ( Türkçeye çeviren: Sarper Gözütok )

Günümüzde dövüş sanatları ile ilgili hiç kimse ünlü WingTsun sanatçısı Emin Boztepe ve UFC şampiyonluğu saltanatını süren Royce Gracie arasındaki tartışmalı meydan-okuma/düşmanlıkla ilgili cesur manşetleri gözden kaçırmamıştır. Sert ifadeler gidip gelmekte ancak henüz fiziksel bir kavga olmamıştır. Bu arada dünyanın en zorlu dövüşçülerinden biri olarak anılan patlayıcı Emin Boztepe'nin ismi ve kariyeriyle ilgili daha önemli gayretleri vardır ve "gerçek" WingTsun'un incilini yaymak için dünyayı dolaşmaya devam etmektedir. Bu söyleşide Boztepe hayatı, felsefesi ve Amerika'da Wing Tsun'un geçmiş ve geleceği ile ilgili olarak açık kalplilikle konuşmaktadır.

Emin Boztepe ismi ELEKTRİK gibidir. Türk asıllı karizmatik dövüş sanatları ustası, bulaşıcı Gracie düşmanlığına kadar belki de en çok 1986'da ünlü Yip Man öğrencisi ve wing chun büyük ustası William Cheung ile olan karşılaşması nedeniyle tanınıyordu, ancak bunu Boztepe'nin kendisine sorarsanız böylesi bir hadise geçmişe aittir.

"Hiçbir zaman kişisel üne sahip olabilmek için çalışmadım" diyor. "Gerçektende William Cheung ile olan kolonya hadisesinden bu yana son birkaç yıl içinde olan tüm olaylar büyük oranda bir üne sebep oldular ve insanlar sizinle ilgili gerçek niyetlerinizi bir yana bırakarak konuşmaya başladıklarında kendinizi savunmanız gerekiyor."
"İnsanların hala on yıl önce olmuş bir olaylı ilgili yazıyor olmaları gerçekten de çok yorucu. Gracie olayıyla ilgili olarak da bu böyle: medya bununla ilgili olarak yazmaya devam edecek ama önemli olan şey şu ki ben hiçbir zaman magazinlere gitmedim. Bana gelen her zaman magazinler olmuştur."

Inside Kung Fu : Amerikan WingTsun Organizasyonunun başısınız. Bu genç organizasyonla ilgili hedefleriniz nelerdir?

Emin Boztepe: Herşeyden önce, sistemin WingTsun kısmı hala en güçlü yanı olsa da isim şu anda AEWTO veya Amerikan Eskrima WingTsun Organizasyonu olmalıdır. Eskrimada büyük ustam Rene Latosa ve ustam Bill Newman ile konuştum. Usta Bill avrupadaki baş çalıştırıcı ve A.B.D'de çok iyi tanınan usta Latosa'nın öğrencisidir. Büyük usta Latosa Amerika WingTsun Organizasyonunun Eskrima kısmını vermektedir ve işte bu yüzden ismi AEWTO olarak değiştirmeye karar verdik. WingTsun'da Amerika için olan hedefimiz diğer tüm ülkelerdeki için olanla aynıdır: WingTsun ve Eskrima'da gerçek dövüş sanatçıları eğitmek ve yetiştirmek ve rekabetçi vasıflı öğretmenlerin gelişimini sağlamak. Sistemin teknikleri çok önemlidir ve benim de geçmişimde olduğu gibi tüm sistemi öğrenmek için bütün öğrenciler aynı şansa sahiptir. Ben şu anda küçük ayrıntıları gözden kaçırmadan eksiksiz WingTsun sistemiyle ilgili konuşuyorum. Öğrencilere gerçekten de tüm resmi verebilmek için odaklanıyorum, öyle ki daha sonra eğitmen olduklarında benim olduğum gibi başarılı olabilmek için aynı olanağa sahip olsunlar.

Biz sadece WingTsun'un fiziksel yanını vermiyoruz, aynı zamanda öğrencileri teoride de yetiştiriyoruz ve Budizm, Taoizm, Konfüçianizm hakkında konuşuyor, sert stilleri yumuşak stillere karşı ve çin ve japon stillerindeki temel teknikler arasındaki farkları tartışıyoruz. Ayrıca önyargı içine düşmemeleri için bol bol WingTsun tarihiyle ilgili olarak da konuşuyoruz. Elbette ki biz WingTsun ve Eskrimayı diğer insanların duygularını incitmemek kaydıyla birinci sıraya koymayı istiyoruz. Ve işte böyle bir kültür bir dövüş sanatçısını gerçek bir dövüş sanatçısından ayırır. Biz insanların taklit yapmasını istemiyoruz, öğrencilerimizin WingTsun çalışmalarını ve neyle uğraşıp ne hakkında konuştuklarını bilmelerini istiyoruz!

IKF: Dünyadakiyle kıyasla sizin organizasyonunuzdaki WingTsun standartını nasıl sınıflandırıyorsunuz?

Emin Boztepe: Genel olarak standart çok yüksek ama çeşitli yerlerde derecelerin standartlarını kıyaslarken sanatın gelişimini alman gelişimiyle kıyaslamalısınız nede olsa Wing Tsun'un bugünkü esas ilerlemesi Almanya'da olmaktadır(Avrupa merkezi Heidelberg,Almanya'da bulunmaktadır). Orada bizim yaklaşık 1,500 okulumuz var ve Alman pratisyenleri standartı belirlemektedir ancak benimle çalışan herkes bizim Wing Tsun'umuzun çok çetin olduğunu ve programlarını vücutlarına ve kafalarına çok iyi yerleştirmeleri gerektiğini bilirler. Bugün itibariyle İsveç'in teknik olarak "Alman seviyesi" ne eriştiğini söylemeliyim ancak hem İsveç ve hem de Amerika dünyadaki ilk beş WingTsun Organizasyonundandır. Tabi ki Almanya halen bir numaradır.

IKF: Acaba Amerikalılar dövüş sanatlarında her zaman parlak bir imajı arayan, sabırsız ve birazda yüzeysel bakan insanlar mı? Amerikalıları ve avrupalıları aynı şekilde eğitebilir misiniz yada hiç farklı bir davranışla karşılaştınız mı?

Emin Boztepe: İlk olarak A.B.D'ye geldiğimde "aman Allahım" dedim, bu insanlar gerçekten de olduklarını umduğunuz gibiydiler. Gerçekten sırt üstü yatıp bir de hava atmayı seviyorlardı. Ama zaman geçtikçe işler daha farklı görünmeye başladı. Benim Amerikan öğrencilerim de çok ağır çalışıyorlar. Tekrar söyleyeyim, bizim esas kaygımız iyi dövüşçüler ve iyi eğitmenler yetiştirmektir; organizasyonumuzda herkesin dövüşmesi gerekmiyor ama iyi dövüşçüler yetiştirmek için iyi eğitmen olmalılar, bu nedenle her iki karakteri de arıyoruz. Bildiğiniz gibi tüm iyi dövüşçüler iyi eğitmen değildirler yada tam tersi.

Ama hayır, Amerikalıların daha parıltılı veya daha "şov-işi" kökenli dövüş sanatları stilini tercih edeceklerini sanmıyorum. Dini, politik yada başka türlü her sistem liderini takip eder ve avrupada yaptığım gibi Amerika'da da organizasyonu aynı şekilde ben yönetiyorum. İnsanlar ve onların karakterleri liderlerine bağlıdır. Benim Amerikalı öğrencilerimin diğer stillere karşı çok açık fikirli olduklarını söyleyeyim, aynı benim yetiştiğim yolda olduğu gibi çok analitikler ve çok özeleştiri yapıyorlar. Eğer kendi benliğinizi araştırmak ve özeleştiri yapmak yetisine sahip değilseniz hiçbir zaman çok usta olamazsınız.

IKF: Wing Tsun stillinizle Amerikan insanlarına ulaşmayı zor buldunuzmu? A.B.D büyük bir ülke ve günümüzde aktif olan pek çok dövüş sanatı mevcut.

Emin Boztepe: Aslında evet ama ben bunu gerçekten bir problem olarak görmüyorum. Çok disiplinliyim ve çok çalışırım. Hedeflerime çok iyi odaklanmış durumdayım ama kick-boks ve tai-boks gibi sert full-contact sporlarıyla uğraşan çoğu insanda genel olarak kung-fuya karşı öyle pek bir saygı olmadığını gördüm. Görüyorsunuz ya uzun yıllardır çalışıyorum ve şimdi sadece şimdi yaklaşık 15 yıl geçtikten sonra usta, Wing Tsun 5. Pratisyeni derecesine sahip olabildim ve devamlı olarak belki beş yada on yıldır çalışıyor olan, kendilerine büyük ustalar diyen insanlar görüyorum.

Kimsenin adını telaffuz etmek istemiyorum ama bugün sadece çok fazla sayıda "taklitçi" ve "koltukta dövüş sanatçısı" var ve magazinlerin çoğu kez onların hikayeleri yuttuklarını görmek üzücü. Büyük ustam Leung Ting'in kitap ve makalelerini kopya eden insanlar gördüm. Taklitçiliğin dalkavukluğun en ileri derecedeki hali olduğunu biliyorum ama dövüş sanatları topluluğunun taklitçilerinin ilgiyi topluyor olması beni rahatsız ediyor. Herkes kendi dövüş sanatı stilini yaratmaya çalışarak Bruce Lee'yi taklit ediyor.

IKF: Stilin yazılışını da 1973 de değiştiren, sanatı geliştiren ve modernleştiren Yip Man'ın özel öğrencisi Dr. Leung Ting'den doğan WingTsun ailesinin arkasındaki emsalsiz organizasyon çok profesyonel çok yumuşak ve iş pratik, ekonomi ve pazarlamaya geldiğinde diğer herhangi bir çok uluslu iş kurumu gibi yürümekte. "Uluslar arası WingTsun (Dövüş Sanatları) Birliği" temsil edildiği 46 ülke ile şu an dünyadaki en geniş bireysel kung fu organizasyonu.

Emin Boztepe: Almanya'da sifum Keith Kernspecht'ten öğrendim. Bu hayatımda karşılaştığım en iyi organizasyon. Bize öyle iyi öğretti ki biz bütün öğrenciler de Almanya'da organizasyonu kurmaya başladığında ona faydalı olduk. Tabi olarak organize etme ve eğitimde yüksek bir şekilde becerili birinden öğrendiğinizde bu sizin karakterinizde yer ediyor ve şimdi ben hem İsveç hem de Amerika WingTsun organizasyonlarına kendi tecrübelerimi getirmeye çalışıyorum.

IKF: Görünüşe göre WingTsun ailesinin kayda değer bir organizasyonu var. Dünyadaki mevcut WingTsun okulları üzerinde ne kadar kontrole sahipsiniz?

Emin Boztepe: Söz konusu olan benim organizasyonumsa evet öyle ama İngiltere ve Macaristan'daki kuzenlerim ne yapıyorlar bilmiyorum. Ben kendi ailem üzerinde kontrole sahibim-organizasyonun İsveç, Almanya ve Amerika kısmında. Burada oldukça bir kontrole sahibim, her bir çalıştırıcıyı kişisel olarak tanıyorum, çoğu öğrenciyi biliyorum. Henüz o kadar büyük değiliz ve bu insanların çoğu öğretimin belli derecelerini geçmek için bana tabi olduklarından seminerlerime düzenli olarak geliyorlar.

Bildiğiniz gibi şimdi neredeyse 12 yıldır seyahat ediyorum, öğretiyorum ve seminerler vs. veriyorum ve 15 yıldır da WingTsun organizasyonunun bir parçasıyım dolayısıyla da her ülkedeki asistan öğretmenlerime seminer sorumluluklarımın çoğunu devrediyorum. Gelecekte bugün olduğu kadar sık Almanya'ya gitmem gerekmeyebilir. Gelirimin çoğu Almanya'dan gelmekte ama hem İsveç hem de Amerika WingTsun'da ilerliyorlar o halde daha yapacak çok iş var.

IKF: Eğer WingTsun'un belli tipteki insanları çektiğini söylesem bana katılır mısınız?

Emin Boztepe: Evet kesinlikle! Kozmopolitan açık fikirli insanlar WingTsun'a çekilmektedir. Önyargılı hiçbir insanımız yok, çoğumuz seyahat etmeyi, birbirimizle iletişim kurmayı seviyoruz ve ben öyle çok seyahat ettim ki net olarak öyle bir kalıp görebiliyorum.

IKF: WingTsun müsabakası olmayan bir dövüş sanatı. Hiç böyle bir yönde ilerlemenin baskısını hissettiniz mi? Bugünün dövüş sanatları manzarası oldukça müsabaka merkezli.

Emin Boztepe: Hayır, hiç öyle bir baskı hissetmedim. Görüyorsunuz çok değişik insanlar çalıştırıyorum, diğer bazı dövüş sanatlarının şampiyonları gibi ve bugün Almanya'daki ileri düzeyli WingTsun çalıştırıcılarının çoğu başka stillerden gelmektedir. İnsanların çoğunluğu bizi hep yanlış anladı, diğer dövüş sanatları sistemlerine veya sadece bizim alanımızda olmadıkları için diğer dövüş sanatları şampiyonlarına karşı hiçbir zaman bir şeyimiz olmamıştır. Biz kendini savunma ve sanat alanlarındayız.

Müsabaka sanatları kuralları ve ödülleri olan sporlardır. WingTsun'da bizim böyle bir şeyimiz yoktur. Biz ayrıca sanatımızın felsefesini de çalışmaktayız ve eğer geleneksel karate ve kick-boksa ne oldu diye bakarsanız bu sanatların artık o kadar da geleneksel olmadığını fark edeceksiniz. Bu stiller artık saldırı sporları oldular, bu artık sadece kendini savunmayla ilgili bir konu değildir. Bu sporların kökenleri, mirası artık kaybolmuştur. Hiçbir zaman olmadığı kadar vahşi ve agresif olmuş bulunan günümüzdeki bunları uygulayan gençlerde bunu tesbit edebilirsiniz.

IKF: Zamanda biraz geriye gittiğimizde, ırkçı saldırılar ve fiziksel tacize devamlı hedef olmanızdan ötürü çocukluğunuzun nispeten problemli olduğunu ve dövüş sanatları çalışmaya 14 yaşınızda başladığınızı biliyorum.

Emin Boztepe: Doğru ve ben bir sanatçıyım, diğer tüm sanatçılar, aktörler, ressamlar vs. gibi büyürken acıyla tanıştım. Ama eğer kendi anavatanımda yetişmiş olsaydım aynı tip sıkıntılara sahip olacağımı zannetmiyorum. Turkiye'de altı kardeşin ikinci en büyüğü olarak küçük bir şehir olan Eskişehir'de doğdum. Dört yaşıma geldiğimde ailem Almanya'ya taşındı ve gençlik yıllarım fırtınalı ve zorlu sokak kavgalarıyla doluydu. Kısaca büyüyen ırkçılığın ve neo-Nazi hareketlerinin olduğu o günlerde Almanya genç bir Türk için en sağlıklı yer değildi. Kafa üstü kültürel bir çarpışma yaşadım ve yeni ve yabancı bir ülkeye uyum sağlamaya çalışmak ailemle de problemler yaşamama sebep oldu. Ailem eski geleneksel Türk tarzı hayata takılıp kalmışlarken ben bir genç olarak açık fikirliydim ve yeni yerler ve yeni fikirleri araştırma konusunda meraklıydım. Onları çok seviyordum ama sadece onlarla bir türlü anlaşamıyorduk.

Ebeveyinlerim Almanya'ya kendi değerleri, ahlakları ve görüş açıları olan yetişkinler olarak gelmişlerdi. Gerçekten de o yaştaki insanların arkalarını dönüp tüm yaşamlarını değiştirmeleri kolay değildir. Yeni bir toplumun değişik bir tarzda bir parçası olduklarından gençler için yeni bir çevreye uyum sağlamak çok daha kolaydır. Hala zordur ama gençsiniz ve öğreniyorsunuzdur. Benim için çok hayal kırıcıydı ve öyle zamanlar oldu ki öldürmek için hazırdım! Her zaman gergindim, hiç gevşeyemiyordum ve devamlı kendimi korumak için hazırdım. İnsanlarla iletişim kurmakta sorunlarım vardı ve sık olarak yanlış zamanda yanlış yerde oluyordum. Bugün hayatta olduğum için şanslı olduğumu anlıyorum.

IKF: Kendi adınıza 300 kadar silahsız kavga ettiğinizi ve hiç kaybetmediğinizi söylüyorsunuz. Bu doğru mu?

Emin Boztepe: Bu doğru, ama hiçbir kavgayı benim başlatmadığımı ve zaferlerimle de övünmediğimi ifade etmem de önemli. Geçmişimdeki acı tecrübeler olmaksızın böylesi çok yönlü bir dövüşçü ve başarılı bir dövüş sanatçısı olamayacağım konusunda ikna olmuş durumdayım. Sorunlu gençliğim beni duygusal olarak çok güçlü yaptı ve sizi ileri götüren şey fiziksel değil zihinseldir. Ateşe ihtiyacınız vardır, iç güçlerinizi geliştirmeniz gerekir. Müzikte ve dövüş sanatlarında pek çok yetenekli insan sadece zihinsel olarak yeterince güçlü olamadıklarından uyuşturucu ve suç içerisinde kayboldular.

IKF: Sizi dövüş sanatlarında başarıya ulaştırdığı kadar hayatın diğer yönlerini araştırmaya ve onları takdir etmeye iten bu ateşli tutkunuz muydu?

Emin Boztepe: Doğru, dövüş sanatlarının felsefi yönüne ilgi duymaya başladım ve kişiliğimin hassas yönünü araştırmak ve ortaya çıkarmak için konuyla ilgili kitapları okumaya başladım. Çoğu insan kendilerini güvensiz hissettiklerinden, genel olanların yanı sıra hayatta karşılaşmak durumunda oldukları bazı şeylerden korktukları için dövüş sanatlarına başlar. Eğer dövüş sanatlarının içine girerseniz hemen kompleksleriniz ve korkularınızla yüzleşmeye başlarsınız. Kaçış yoktur. Eller üstünüzdedir, beyninizi daha farklı kullanmak için zorlanırsınız, kendinizi açmaya zorlanırsınız ve kendi problemlerinizle nasıl başa çıkacağınızı öğrenmeye zorlanırsınız. Pek çok insan böylesi bir içbakışa karşı korku duyarlar ve bunun yerine uyuşturucu ve suç tuzağına düşerler. Bu gibi yönleri dövüş sanatlarının özünü oluşturur.

IKF: Gençliğinizde amatör boksör olarak 16 tane de ring dövüşünüz olmuş?

Emin Boztepe: Evet ve tek pişmanlığım da idolüm olan Muhammed Ali ile dövüşmemin hiç mümkün olmamış olması (güler...). Ayrıca Mike Tyson ve Sugar Ray Leonard'ı çok iyi buluyorum. Babam boks yapmamı arzu ediyordu ve altı yaşıma geldiğimde beni maçlara götürmeye başladı. Bugüne değin boksa bağlı kaldım.

IKF: El tekniklerinde WingTsun ve geleneksel batı boksu arasında bir benzerlik görüyor musunuz?

Emin Boztepe: Eğer sanatı temeline kadar soyarsanız tabi ki benzerlikler bulunuyor çünkü her iki sistem de yumruk kullanıyor. Benim Tyson'a bakın, ringde karakteristik WingTsun taktiği kullanıyor. Enerjisini ileri doğru yönlendiriyor ve doğrudan girip rakibi bilinçsiz yere seriyor. Bu tabi ki WingTsun'da çok erken öğrendiğiniz temel bir davranış düşmanın içine girip yakınından onu yenmek. Diğer stillerde sık sık geri çekilip hazırlanmanız gerekiyor ama WingTsun'da asla geri çekilmezsiniz. Sağa sola yada ileriye gidersiniz. Eğer geriye bir adım atacaksanız o halde oradan kaçıp belki de hiç dövüşmemelisiniz!

IKF: Dövüş sanatlarına 1976 da başladınız ve çabucak judo, şotokan karate, güreş, Muay Tai ve geleneksel boksu da içeren birbirinden farklı olan çeşitli dövüş sistemlerini incelemeye başladınız. WingTsun söz konusu olduğunda bu stile geç başlayan birisiniz, öyle değil mi?

Emin Boztepe: Evet, ben geç başladım. 18 yaşımdaydım ama WingTsun avrupa'da biraz genç bir organizasyondu, tüm olay Sigung Leung Ting'in bir ziyareti sonucunda Sifu Keith Kernspecht tarafından başlatıldı. Sifu Kernspecht Almanya Kiel kentinde ilk çalıştırmaya başladığında daha çok Wing Chun gibiydi ama daha sonra araştırmaya başladı ve 1979 da Almanya Wing Tsun Organizasyonunu kurdu ve öğrencilerinin çoğu onu orada takip ettiler. Ben bir yıl sonra katıldım bundan ötürü aslında orijinal WingTsun öğrencilerinden birisiyim ve bugün daha eski olan öğrencilerden bazıları bile benimle aynı düzeyde oldukları halde benim sınıflarıma geliyorlar.

IKF: Sizi WingTsun'a çeken şey neydi?

Emin Boztepe: Bu sanatın gerçek bir kavganın tüm yönlerini içeriyor olması olgusu; çok aşamalı bir sanattır. WingTsun'da bir kavganın tüm değişik aşamalarına hazır bulunuyoruz-uzun mesafe tekmeler, eller, dizler, dirsekler, atmalar ve yer dövüşü. Birden beşinci düzey öğrenciliğe kadar tüm bu yönleri kapsıyoruz öyle ki beşinci düzeydeki bir öğrenci bir-bir buçuk yıllık bir çalışma sonrası kendini her durumda her türlü rakibe karşı savunabilir. Doğal olarak başarısı kendi azmine ve ne kadar çok çalıştığına bağlıdır.

WingTsun gerçekten de ilk görüşte aşk gibiydi. Her zaman kendimi sokaklarda ispatlamaya çalışıyordum ve o zamanlar ki yaşam şeklimden dolayı çok agresiftim. Beni sanata gerçekten de bağlayan şey stilin teknik yönleriydi. Ne kadar iyi olduğunuz gerçekten de o kadar önemli değildir, olay her zaman tekniklere iner. WingTsun çok tutumludur ve bu stildeki dövüş şekliyle daha fazla korunmaktasınızdır. Diğer çoğu stilde dıştan gelen saldırılara karşı daha açıksınızdır. Diğer pratisyenlerin duygularını incitmek istemem ama eğer karateye bakarsanız mesela dış bloklar kullanırsınız oysa biz WingTsun'da vücudu daha ileri derecede korumanın önemi üze-rinde duruyoruz. Vücudun tüm hayati, canlı organlarını korumak üzerinde odaklanıyoruz. Rakibin saldırı ve enerjisinin yolunu kesecek şekilde Bruce Lee de JKD'yu bunun üzerine kurmuştur. Hala WingTsun'a tutku duyuyorum ve sanıyorum insanlar onları çalıştırdığımda bunu hissediyorlar.

IKF: Aynı zamanda siz Rene Latosa'nın Eskrima sistemini de WingTsun müfredatıyla birleştirdiniz. Bu nasıl oldu?

Emin Boztepe: Sanırım sifum (Kernspecht) büyük usta Latosa ve Bill Newman'ı Almanya'ya davet ettiğinde 1979 yılıydı. Eskrima WingTsun sistemiyle, Sifu Kernspecht her zaman daha gerçekçi bir çalışma olanağı için çabaladığından birleşti ve WingTsun öğrencisi çalışma programında çok geç aşamalara kadar silahlarla çalışmaya başlamıyor. Aslında silahlar WingTsun'da en son öğrendiğiniz şeyler. O halde bir sorun vardı-Sifu daha erken bir aşamada silahlı eğitimin verilmesiyle ilgili bir ihtiyaç hissetmişti. Bugünün toplumunda gerçekten de belki özellikle de bıçaklara karşı olmak üzere değişik çeşitteki silahlara karşı kendimizi savunmayı öğrenmeye gerek duyuyoruz. 1982 yılında Alman WingTsun Organizasyonu Eskrimanın ailenin bir parçası olmasına karar verdi.

IKF: Nasıl Amerikan WingTsun Organizasyonunun başı oldunuz?

Emin Boztepe: 1987 den beridir A.B.D ye gidip gelmekteydim. İlk iki yılı New York'ta geçirdim ve daha sonra 1989 da sonraki Ed Parker beni, Amerikan toplumuna WingTsun'u tanıtma fırsatını bulduğum Long Beach turnuvasına davet etti. İzleyiciler gerçekten çılgına döndüler ve gördükleri şeyi çok sevdiler. 1990 da Los Angeles'a taşındım ama sık sık avrupayı ziyaret etmeyi sürdürdüm. Burada A.B.D deki sorun Sigung Leung Ting'in sadece yılda birkaç kez gelebiliyor olması ve dolayısıyla sistemi doğru düzgün organize etmek için yeterli zamanının olmamasıydı. Amerikalılar çok şevkliydiler ama aynı zamanda Almanya'dan WingTsun insanlarının her gelişinde kolayca onları yenebilmelerinden dolayı çok hayal kırıklığı da yaşıyorlardı.

Amerikan WingTsun Organizasyonu baş antrenörü işi ile gelen sorumluluğu almaya ilgi duymadığım bir zaman olmuştu. Sadece yalnızlığımı istiyordum ama sonra işler değişti ve ben görevi kabul ettim. A.B.D de 1990 da okullar açmaya başladım ve bugün ülkeye yayılmış bir dizi başarılı okulum bulunuyor. Sanırım Alaska'da dövüş sanatları okulu bulunan da tek kişiyim. Ayrıca Amerikan Kanun uygulayıcılarını, FBI'yı, Denizcileri, D.E.A'yı başarılı şekilde çalıştırdım. Los Angeles polis gücü eğitmenliğimden etkilenmiş durumda ve yılda iki kez FBI için özel bir "rehine kurtarma" seminerini yönetmekteyim.

IKF: Sadakat belli ki sizin için çok önemli, öyle değil mi?

Emin Boztepe: Evet, sadakat her şeydir. Ben sifuma 15 yıldır bağlıyım. Bir sürü insan bugün kendi dövüş sistemlerini yaratmaya çalışıyor ve ben böyle yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum, en azından WingTsun söz konusuysa; çünkü zaten elinizde tam bir sistem vardır ve Bruce Lee'nin yaptığını yapmaya çalıştığınızda sadece zamanınızı boşa harcıyorsunuzdur. Lee öyle yaptı çünkü değişmeli ve diğer yolları araştırmalıydı. Gerçekten de başka seçeneği yoktu. Lee Wing Chun'da en iyi olmak istiyordu ama yeterince tecrübesi yoktu ve A.B.D'ye taşındığında sifusu Hong Kong'da kalmıştı. O tarihte Amerika'da başka Wing Chun çalıştırıcıları yoktu; o yüzden Bruce başka bir yönde ilerlemek durumunda kaldı. Ben Bruce Lee'nin büyük bir hayranıyım ama bu günlerde insanların onu fazlaca taklit ettiklerini düşünüyorum. Herkes kendine ait olan stili yaratmak istiyor ama zaten WingTsun gibi harika, eksiksiz bir stiliniz varsa o zaman gidip de onu neden değiştirip sonrada adını "Boztepe kung fu" koyayım ki? Demek istediğim; 400 yıllık bir mirasa sahibiz ve bununla gurur duymalıyız. Öyle insanlar var ki organizasyonlarının şeklini her iki haftada bir değiştiriyorlar ve umutsuzca benim WingTsun ailem kadar başarılı olmak için her şeyi deniyorlar. Ama bu asla olmayacak çünkü başarılı olmak için sadık olmak zorundasınız. Bu tıpkı bumerang gibidir: eğer saygısız olursanız size de saygısız davranılacaktır.

IKF: Eğitici video kaseti "Emin Boztepe'den Gerçekçi Kendini Savunma", insanların gözlerini yuvalarından fırlatacak mı sizce?

Emin Boztepe: Bence benim videom gelecekte yapılacak bu tip videolar için bir standarttır. Bu, bu çeşitte yapılmış videolar içinde bugüne kadar en pahalı olanıdır. Herhangi bir film gibi yapılmıştır ve savaş sanatları ve gerçekçi kendini savunma taktiklerinin çeşitli olan tüm yönleri ile ilgilidir. Bir tanesi hariç tüm dövüş sahneleri benim kişisel gerçek hayat tecrübelerim üzerine kurulmuştur. Bu dövüşler otobiyografik bir yaklaşımla derlenmiştir ve izleyici kaseti izleyerek bir kavga nasıl başlar, buna nasıl engel olunur ve hiç çıkış kalmadığında bununla fiziksel olarak nasıl mücadele edilebilir öğrenecektir. Her dövüş sahnesinden sonra benimle rapörtaj yapılıyor ve ben bazı durumlarda neden bazı teknikleri uyguladığımı açıklıyorum. Çoğu diğer dövüş sanatçısının asla yapmadığı şekilde duygularım, stresim ve korkularım hakkında konuşuyorum. Hatta bir kavgamda rakiplerim benden sayıca üstün oldukları için onlardan kaçıyorum bile. Artık daha fazla kaçamayana kadar da bunu yapıyorum. Benim gerçek bir sokak dövüşü geçmişim var ve bu video ile bu tecrübelerimden faydalanmaya çalışıyorum. Bu, beyaz bir fon önünde iki kişinin birbirleri üzerinde teknik deneyip daha sonrada çok sıkıcı olduğu için kapatacağınız ortalama bir dövüş sanatları videosu gibi değildir. Benim videom çok daha bilgilendirici ve ilgi çekici ve sadece yetişmiş dövüş sanatçısını hedeflemiyor; herkes sokakta incinmemek için bu bilgiyi kullanabilir ve aynı zamanda umuyorum ki bu video bazı insanların dövüş sanatlarına bakışını genel olarak değiştirebilir. Şu anda piyasada öyle kötü eğitici video kasetleri var ki ve çoğu öğrencinin denemesi için gerçekten de tehlikeli olan teknikler gösteriyor. Sadece para kazanmak için piyasaya böyle çöplük sürerek insanlar çok sorumsuzca davranıyorlar! Ama ben biliyorum ki benim kasetim eleştirilecek çünkü ne yaparsanız yapın her zaman yaptığınız işte eksikler ve hatalar bulmaya çalışan bazı insanlar oluyor.

IKF: WingTsun'un geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Emin Boztepe: Çiçeklerle dolu kocaman bir arazi gibi. Bu sanat için büyük başarı görüyorum çünkü dürüstüz ve çok çalışıyoruz. İyi dövüş sanatçıları eğitmek için çabalıyoruz, barışı ve yeni arkadaşlar kazanmayı seviyoruz. Ama tabi ki eğer birisi egosunu bizimkiyle yarıştırmak isterse geri çekilecek değiliz. O durumda bununla derhal ilgileniriz. Biz gerçekçiyiz, kim olduğumuzu ve ne kadar iyi olduğumuzu biliyoruz. Ne kadar tehlikeli olabileceğimizi biliyoruz. Aynı zamanda bizim kibar, açık ve bonkör olduğumuzu göreceksiniz. Diğer stillerden de arkadaşlar edinmeyi seviyoruz, hayatı ilginç ve renkli kılan budur. On tane düşman edinmek zor değildir; hayat boyu iyi bir arkadaşa sahip olmak çok daha zordur. Ben bunu tecrübelerimden biliyorum ve hayatım boyunca pek çok şeyler öğrendim.

Emin Boztepe geniş egosunu ortaya koyan ilk kişidir ama becerileri, tecrübesi ve otoritesi de etkileyicidir ve bunlar fiziği, aklı ve kişiliği gibi inkar edilemeyecek şekilde kanıtlanmıştır. Büyük oranda medya tarafından oluşturulmuş, tek arzusu büyük kişisel şöhret kazanmak olan sinirli ve büyük ağızlı biri şeklindeki imajı gerçek Boztepe'ye pek uymamaktadır. Etkileyici, akıllı ve kurnaz bir adam olabilmektedir ve dövüş sanatlarındaki üstünlüğü sorgulanacak gibi de değildir.

Kaynak:
(1995)
"Inside Kung Fu" Dergisi