Sijo Leung Ting, WT 10. Usta Derecesi
(Başkan ve Baş Antrenör,IWTA)

Leung Ting WingTsun Sisteminin kurucusu, Uluslararası WingTsun Birliğinin Asil Başkanı ve 10. Derece MOC olan Dr. Leung Ting aynı zamanda Çin&İngiliz Edebiyatı&Dili'inden yüksekokul mezunudur. 1979 yılında kendisine Doktorluk ünvanı verilmiştir.

1973 yılında Hong Kong Baptist Yüksekokulundan mezun olan Sifu Leung Ting, tüm enerjisini WingTsun'un gelişimine adamıştır. Günümüzde(1998) Uluslararası WingTsun Birliği altmıştan fazla ülkedeki kollarıyla dünya çapında bir dövüş sanatı organizasyonuna dönüşmüştür ve tüm dövüş sanatları organizasyonları arasında en geniş profesyonel Kung Fu organizasyonu olarak kabul edilmektedir.

Şimdilerde Dr. Leung Ting'in WingTsun Kung-Fusu, dünya çapında A.B.D'nin FBI ve Deniz Kolordusu, Almanya'nın SEK'i, Lüksemburg'un GIP'i, Fransa'nın RAID'i, İtalya'nın NOCS'u vs. gibi özel güçlerce çalışılmaktadır. WingTsun çalışmakta olan binlerce insan diğer dövüş sanatlarından gelen ustalardır. Bazıları yüksek danlı çalıştırıcılarken, bazılarıysa ulusal şampiyonluk, podyum ve hatta farklı dövüş sanatı turnuvalarında Dünya Şampiyonluğu gibi ünvanlara sahiptir. Aralık 1978 yılında Dr. Leung Ting WingTsun üzerine ilk kitabını yayınlamıştır. İlk baskı dört ay gibi bir zamanda tükenmiştir. Dünyanın her yanından tebrik veya sorulardan oluşan binlerce mektup yollanmıştır. O zamandan bu yana, büyük usta Leung Ting sadece WingTsun üzerine değil, kendi sisteminden farklı olan diğer sistemlerle de ilgili olan daha başka Kung Fu kitaplarını en iyi şekilde yazabilmek için yola çıkmıştır. Şimdiye kadar WT ve diğer Çin dövüş sanatlarıyla ilgili yaklaşık 20 kitap ve 10 kadar da video kaseti çıkartmıştır.

SFS: Sokak dövüşünü, dövüş müsabakalarıyla kıyaslayabilir misiniz?

Leung Ting: Dövüş bir oyun değildir! Sokak dövüşü müsabakadaki dövüşten sokakta yaş, kilo, ağırlık, yeterlilik ve hatta dövüşçü sayısıyla ilgili hiçbir kuralın olmamasıyla ayrılır. Bu nedenle sokaktaki dövüş asla adil bir şey değildir. Öte yandan, dövüş müsabakasındaki müsabık pes edebilir, itiraz edebilir ve yenildiğini kabul ettiğinde her şey kolayca yatışır. Ama bir kez kavgaya karıştınız mı, sadece rakibinizi yenmeyi umabilirsiniz ama ona teslim olmayı değil, çünkü böyle bir şeye şansınız olmaz!

SFS: Geleneksel Çin dövüş-sanatı ruhu nedir peki?

Leung Ting: Bir geleneksel Kung Fu ustası, kendi şöhretine zarar verebilecek bir öğrenci yetiştirmemek için, öğrencilerine dövüş sanatı tekniklerini öğretmenin yanı sıra onları, dövüş sanatlarının ahlakı ve şovalyelik ruhuyla ilgili de eğitmelidir.

SFS: Dövüş teknikleri öğrenmenin anlamı nedir?

Leung Ting: Dövüş teknikleri öğrenmek demek, başkalarına zorbalık etmek için birisinin kendini donatması demek değildir. Bu, daha zayıf olanlara zorbalık eden güçlü adamlarla başa çıkmak için kendine güveninizi güçlendirmeniz demektir. Yeterince özgüvene sahip olduğunuzda, sizden zayıf olanlara zorbalık etmekten doğal olarak vazgeçersiniz.

SFS: Ne zaman kavga etmeniz gerekir ve ne zaman gerekmez?

Leung Ting: Öğrencilerime her zaman, dövüşmenin gerekliği olduğu durumlar ve dövüşmenin gerekli olmadığı durumlar olduğunu hatırlatırım-dövüşmek için gerek olmadığı durumlarda dövüşmemiz gerekmez yada zaferin bedelinin ödenemeyeceği bir durumda. Öte yandan, tehlikede olduğumuzda dövüşmemiz gerekir yada başka şekilde davranmanın fayda sağlamayacağı kritik durumlarda yada basitçe söylersek, kavga etmekten başka hiçbir şey yapamayacağımızda!

SFS: Bir defasında zehirli yılanın felsefesinden bahsetmiştiniz, bunu açıklar mısınız?

Leung Ting: Gerçek bir WingTsun pratisyeni, her zaman kendini zehirli bir yılan gibi düşünmelidir-birisi sizi kışkırtıyor ama eğer onunla dövüşmeniz gerekmediğini düşünüyorsanız, sessiz kalırsınız yada onu kendi haline bırakırsınız. Sizden bir tepki görmediği için, muhtemelen sizi rahatsız etmekten vazgeçecektir. Yinede bir dövüşe engel olamayacağınızı hissederseniz, o zaman tereddüt etmeyin ve onu tamamıyla yenmeyi hedefleyerek elinizden geldiği kadar hızlı bir saldırıda bulunun!

SFS: Silahlı saldırılar için ne diyeceksiniz?

Leung Ting: Gösteri ve gerçek arasında büyük bir fark vardır. Çoğu dövüş sanatı eğitmeni, silahlı düşmanlarla baş etmek için öğrencilerine çıplak ellerle yapılan teknikleri göstermeyi severler. Ne var ki bu teknikler gerçek hayatta nadiren pratiktir. Öğüdümü hatırlayın: elinde sopa yada keskin olmayan bir silah tutan birisiyle başa çıkabilirsiniz. Öte yandan eğer düşmanınızda keskin bir bıçak veya balta varsa kendinizi korumak için iyisi mi elinize bir sandalye yada tahta bir tabure alın.

SFS: Peki ya ateşli silahlara karşı kendini müdafa için ne diyeceksiniz?

Leung Ting: Bazen hayatınız için kaçmak en iyisidir! Asla bir sinema filmindeki dövüş sanatları kahramanı olduğunuzu hayal etmeyin. Silahsız bir adamın bir düzüne silahlı düşmanı yendiği sahneler sadece sinemada görünür. Gerçek hayatta iyisi mi bu gibi hallerden kaçının.

Hiçbir zaman elinde tabancası olan bir adamla kendini savunma tekniklerinizi kullanarak dövüşmeyi denemeyin çünkü tabanca tutan bir adamın parmağı sizin tüm vücudunuzdan yavaş hareket etmeyecektir ve eğitmeninizin size plastik bir tabancayla yaptığı gibi karşınızda onun durduğu gibi poz vermeyecektir.

SFS: Çok kişiye karşı dövüşle nasıl başa çıkılabilir?

Leung Ting: Pek çok insan bir grup saldırgana karşı dövüşmenin en iyi yolunun bir duvara arkalarını vermek olduğunu sanır. Bu tamamıyla yanlıştır. Arkanıza duvarı almak demek kaçış yolunuzu kapamak demektir ve yenilinceye yada ölünceye kadar dövüşmeniz gerekir. En iyi yol kaçarken dövüşmektir. Düşmanlarınızın dikkatini dağıtmak için hareket eden, öyle ki düşmanlarınızdan sadece iki yada üç tanesi yanınıza yaklaşabilsin.

SFS: WC ve VT ile kıyaslandığında bile WT neden bu kadar farklı?

Leung Ting: Kung Fu öğrenmenin özü, sadece bir dizi hareket kalıbını hatırlamak demek değil, bu hareketleri kullanmanın Yolu demektir. WingTsun hareketleri matematikteki formüllere eşdeğerdedir. WingTsun'da bir uzman haline gelmeniz tamamıyla, bu formülleri çeşitli koşullarda nasıl pratik uygulamaya koyabildiğinize dayalıdır.

SFS: WingTsun'da tekmeler varmıdır?

Leung Ting: Aslında WingTsun sisteminde pek fazla tekme metodu yoktur. Sadece, pozisyon ve açılarındaki değişimlerle kombine edildiğinde toplam sekiz tekme metodunu meydana getiren düz tekme, yanlamasına tekme ve eğik tekmeyi kapsar. Yine de bu sekiz tekme metodu çeşitli saldırı ve savunma tekniği dizileriyle korelasyon içerisinde uygulanabilir. WingTsun sistemindeki tekme tekniklerinin iki karakteristiği vardır. Birincisi, rakibin dikkatini almak için sistemin bir tekme tekniği bir el tekniğiyle korelasyon(karşılıklı ilişki) içerisinde uygulanmalıdır. İkincisi, rakibe herhangi bir uyarı vermeden etkisini gösterebilmesi için sistemin bir tekme tekniği genellikle yakın mesafeden uygulanır.

SFS: Peki tekmede usta birine karşı en iyi savunma nedir?

Leung Ting:Tekme atmada vasıflı bir rakiple başa çıkabilmenin en iyi yolu ona mümkün olduğu kadar yaklaşabilmekte ve tekme atmaya çalışmadan ona saldırmaktadır. Bu, "Tekmelerini durdurmak için başına saldır." diyen deyişe de uymaktadır-çünkü siz onun mesela başı gibi, üst tarafına güçlü saldırılar yöneltirken kendini savunması ve dengesini koruması gerekir ve böylelikle tekme atmak için çok meşgul olur. Bunun yanında, pratisyenlerin çoğu bilinçli olmayarak, kendilerini tekme atmakta usta olan bir rakipten uzak tutmaya çalışacaktır. Bu yanlıştır çünkü iyi tekme atan birisi rakibinin kendisine çok yaklaşmasını sevmez; öteki türlü, "Bacaklar uzundur ama kollar kısadır" deyişine de uyduğu gibi tekmelerinden avantaj sağlayamayacaktır. Çoğu dövüş sanatı pratisyeninin bu noktayı anlamıyor olması üzücüdür.

SFS: Bir WingTsun pratisyeni boğuşmayla nasıl baş edebilir?

Leung Ting: WingTsun'un teorisinde kendini geri çekmek yada çırpınmak çok yanlıştır. Bunun nedeni, kurban çırpınarak en iyisini yapmaya çalıştığında tüm bedeninin katılaşacak ve bunun da judocu yada güreşçiye onu yere atmak için güçlerini kullanmaları bakımından iyi bir şans sağlayabilecek olmasıdır. Her tecrübeli judocu yada güreşçi, sert bir cismi sırtlarında taşıyıp sonra yere atmanın kolay ancak, yumuşak bir cismi aynı şekilde sırtlarında taşıyıp yere atmanın çok zor olduğuyla ilgili olan ilkeyi bilir. WingTsun'da uzman birisi bir kez yakalandı mı çırpınmayı asla denemez, aksine tüm vücudunu tamamıyla gevşetir. Kendini geri çekmek yerine rakibine çok yaklaşır. Böylelikle rakibinin çekme gücünü tekrar ödünç alabilir ve rakibi onu yere atmadan ona geri vurabilir.

SFS: Gizli teknikler var mıdır?

Leung Ting: Bazı kung fu öğrencileri, eğitmenlerinden "gizli teknikler" veya "eksik teknikler"'i öğrenme konusunda çok meraklıdır. Gerçekte bu, öğretmenlerine onların meraklarını gidermeye çalışmak yoluyla para kazandırmak için büyük şans sunan çok yanlış bir fikirdir. Ben derim ki, eğitmenlerince çok değerli tutulan "gizli teknikler" yada "eksik teknikler" gibi öylesi HİÇBİR şey yoktur! EN İYİ TEKNİKLER, eğitimde yada gerçek dövüşte eğitmenlerince en sıklıkta kullanılmakta olan teknikler olmalıdır. Aslında, gerçekten "saçmalık" olmasalar bile "gizli teknikler" eğitmenlerince nadiren kullanılmış olduğunda bir zaman sonra unutulmuş olacaklardı!

Kahraman olmaya çalışmayın!
Durumlarla nasıl baş edebileceğini bilen kişi bir kahramandır diye bir Çin deyişi vardır. Bir kavgayı geri çevirdiğinizde yada ondan kaçındığınızda korkak olmazsınız. Öte yandan, anlamsız bir kavgayı kabul etmeniz sizin, kahraman gibi davranan bir ahmak olduğunuz anlamına gelir.
( Türkçeye çeviren: Sarper Gözütok )

(1995)